Skip to main content

BRAMKI OBROTOWE I KONTROLA RUCHU OSOBOWEGO

kontrola dostępu

  1. Standardowa kontrola ruchu osobowego – oznacza kontrolę ruchu osobowego z wykorzystaniem, na przykład Prokontrol – bramki obrotowe co do ilości i uprawnień przechodzących osób gdzie kontrola i nadzór odbywa się poprzez identyfikację przypadków prób przejść lub przejść nieuprawnionych (np. próby przejścia 2 osób na podstawie pojedynczej autoryzacji). Występuje głównie przy wykorzystaniu urządzeń z rotorem wyposażonym w 3-4 sekcje przejścia lub bramek z rozchylnymi lub uchylnymi skrzydłami wyposażonych w system detekcji ruchu osobowego.
  2. Ogólna kontrola ruchu osobowego – oznacza kontrolę ruchu osobowego przybliżoną co do ilości i uprawnień przechodzących osób. Stosowana głównie przy użyciu bramek uchylnych, niewyposażonych w systemy detekcji ruchu osobowego, gdzie możliwe jest przejście kilku osób podczas jednokrotnego uchylenia ramienia bramki.

NATĘŻENIE RUCHU OSOBOWEGO

natężenie ruchu osobowego

  1. Małe natężenie ruchu osobowego – występuje w przypadku, gdy przeciętna ilość osób zmierzających do przejścia w tym samym czasie nie jest większa niż 1 osoba. Brak występowania kolejek i zatorów. Sporadyczne pojawianie się sytuacji jednoczesnego ruchu w dwóch kierunkach lub konieczności ruchu w jednym kierunku więcej niż 2 osób równocześnie.
  2. Średnie natężenie ruchu osobowego – występuje w przypadku, gdy przeciętna ilość osób zmierzających do przejścia w tym samym czasie nie jest większa niż 2-3 osoby. Sporadyczne pojawianie się sytuacji jednoczesnego ruchu w dwóch kierunkach lub konieczności ruchu w jednym kierunku więcej niż 5-7 osób równocześnie.
  3. Wysokie natężenie ruchu osobowego – występuje w przypadku, gdy przeciętna ilość osób zmierzających do przejścia w tym samym czasie nie jest większa niż 4-5 osób. Sporadyczne pojawianie się sytuacji jednoczesnego ruchu w dwóch kierunkach lub konieczności ruchu w jednym kierunku więcej niż 8 osób równocześnie.
    Nadmierne natężenie ruchu osobowego – występuje w przypadku, gdy przeciętna ilość osób zmierzająca do przejścia jest w liczbie uniemożliwiającej sprawne przechodzenie do strefy kontrolowanej i powoduje zatory przed urządzeniami.

KIERUNKI RUCHU OSOBOWEGO

kierunki ruchu osobowego

  1. Ruch osobowy dwukierunkowy – urządzenie jest wykorzystywane do wspomagania kontroli ruchu osobowego dla obu kierunków (wejścia i wyjścia).
  2. Ruch osobowy jednokierunkowy – urządzenie jest wykorzystywane do wspomagania kontroli ruchu osobowego dla pojedynczego kierunku ruchu osobowego (wejścia lub wyjścia).

RODZAJE PRZEJŚĆ OSOBOWYCH

rodzaje przejść osobowych

  1. Przejścia osobowo-towarowe – przejścia przeznaczone dla osób wyposażonych w urządzenie do przewozu np. bagażu (wózek do bagażu na lotnisku lub w sklepie).
  2. Przejście dla osób niepełnosprawnych – przejście przeznaczone dla osób z wózkiem inwalidzkim lub wymagających pomocy drugiej osoby dla celów przemieszczania się.
  3. Przejście osobowe z bagażem – przejście przeznaczone dla osób z dodatkowym bagażem (np.: plecak, torba, torebka, walizka, teczka, neseser).
  4. Przejście dla osób z dziećmi – przejście dla opiekuna z dzieckiem.

KIERUNKI PRZEJŚCIA

kierunki przejścia

  1. Kierunek prawy – osoba wchodząca do strefy wewnętrznej prawą ręką dotyka obudowy urządzenia.
  2. Kierunek lewy – osoba wchodząca do strefy wewnętrznej lewą ręką dotyka obudowy urządzenia.
Skip to content