Skip to main content

O FIRMIE

Dlaczego GASTOP ?

Urządzenia firmy GASTOP charakteryzują się trwałością, jakością i nowoczesnym wyglądem o eleganckiej i prestiżowej formie dlatego są wybierane przez Klientów, którzy są wymagający i zależy im na tych cechach produktów. Opatentowane rozwiązania techniczne, autorski styl i wygląd tworzą unikatowe i nowoczesne rozwiązania w branży kontroli dostępu.

Firma GASTOP działa na rynkach międzynarodowych i dostarcza urządzenia  do obiektów znajdujących się na świecie. Urządzenia działają z powodzeniem prawie na każdej szerokości i wysokości geograficznej (od północnych rejonów Szwecji  gdzie temperatury spadają do -45 stopni celsjusza do obszarów zwrotnikowych i równikowych Afryki). Urządzenia firmy GASTOP są z powodzeniem stosowane na wielu obiektach militarnych, rządowych, obiektach użyteczności publicznej (np. lotniska, porty morskie) Państw gdzie wymagany jest najwyższy poziom bezpieczeństwa (np. USA, Izrael). Urządzenia stosowane są na największych stadionach narodowych świata gdzie rozgrywane są mistrzostwa świata i europy w piłce nożnej organizowane przez FIFA oraz UEFA. Urządzenia firmy GASTOP są też stosowane przez największe i najbardziej znane koncerny międzynarodowe np. Colgate, Sharp, LG, Gillette.

Bramki firmy GASTOP są zainstalowane w wielu znanych miejscach na świecie np. wielki mur chiński w Chinach,  budowa nowych stacji metra w Paryżu, w Ambasadzie Amerykańskiej w Hawanie na Kubie, w Casablance – Maroko,

Co charakteryzuje produkty firmy GASTOP ?

Opatentowane przez GASTOP rozwiązania techniczne, rozwiązania informatyczne, autorski styl i wygląd tworzą unikatowe i nowoczesne rozwiązania w branży kontroli dostępu. Urządzenia firmy GASTOP charakteryzują się trwałością, jakością i stylowym wyglądem o eleganckiej i prestiżowej formie dlatego są wybierane przez Klientów, którzy są wymagający i zależy im na takich cechach produktów.

Co potwierdza trwałość i jakość urządzeń produkowanych przez GASTOP ?

Trwałość i jakość produktów firmy GASTOP potwierdza fakt, że urządzenia firmy GASTOP  wspomagają ponad 400 milionów przejść osobowych rocznie w tysiącach obiektów na całym świecie pracując w wielu miejscach w najcięższych warunkach (stadiony, porty lotnicze, wyciągi narciarskie, kopalnie, obiekty militarne, fabryki, obiekty sportowe, porty morskie, stacje kolejowe, place budowy, obiekty użyteczności publicznej)

Gdzie produkowane są urządzenia firmy GASTOP ?

Urządzenia firmy GASTOP są produkowane na terenie Unii Europejskiej, głównie w Fabryce GASTOP PRODUCTION w Polsce, dostawcami podzespołów i materiałów są renomowane firmy na rynku europejskim.

Historia firmy, kiedy i gdzie ?

Firma GASTOP ropoczęła swoją działalność w roku 1996. Od początku produkowała linię kołowrotów niskich i wysokich. Po latach rozwoju firma rozwinęła też produkcję urządzeń z zakresu bramek uchylnych, szybkobieżnych – speedgates, bramek do kontroli ruchu osobowego i bramek do kontroli ruchu pojazdów.

Obecnie firma dostarcza produkowane przez siebie urządzenia do największych obiektów na świecie. Urządzenia firmy GASTOP działają na ponad 100 największych stadionach i obiektach sportowych np. stadiony gdzie rozgrywane były mistrzostwa europy i świata organizowane przez UEFA i FIFA i kilku tysięcy innych obiektów jak lotniska, porty morskie, obiekty rządowe, obiekty wojskowe, obiekty użyteczności publicznej, fabryki największych producentów na świecie.

Jakie kierunki rozwoju planuje firma GASTOP ?

Plany rozwoju w latach 2019 – 2022 obejmują rozwój nowych produktów z dziedziny kontroli ruchu pojazdów, kontroli ruchu osobowego i systemów weryfikacji osób kontrolowanych.

JAK WYBRAĆ BRAMKĘ

Jakie są rodzaje bramek ?

Bramki do kontroli ruchu osobowego dzielą się na bramki przeznaczone do standardowej (szczegółowej) kontroli ruchu osobowego i  bramki przeznaczone do ogólnej kontroli ruchu osobowego.

  1. Standardowa (szczegółowa) kontrola ruchu osobowego – oznacza kontrolę ruchu osobowego co do ilości i uprawnień przechodzących osób gdzie kontrola i nadzór odbywa się poprzez identyfikację przypadków prób przejść lub przejść nieuprawnionych (np. próby przejścia 2 osób na podstawie pojedynczej autoryzacji). Występuje głównie przy wykorzystaniu urządzeń z rotorem wyposażonym w 3-4 sekcje przejścia (np modele BA3, BR2, GA2)lub bramek z rozchylnymi lub uchylnymi skrzydłami wyposażonych w system detekcji ruchu osobowego (np. bramek SG lub GT).
  2. Ogólna kontrola ruchu osobowego – oznacza kontrolę ruchu osobowego przybliżoną co do ilości i uprawnień przechodzących osób. Stosowana głównie przy użyciu bramek uchylnych, niewyposażonych w systemy detekcji ruchu osobowego, gdzie możliwe jest przejście kilku osób podczas jednokrotnego uchylenia ramienia bramki (np. bramki uchylne)

Jak określić właściwą ilość bramek dla ciągu komunikacyjnego ?

W celu ustalenia ilości urządzeń do wspomagania kontroli ruchu osobowego należy wziąć pod uwagę przepustowość (patrz pytania dotyczące przepustowości), natężenie ruchu osobowego, rodzaj kontroli ruchu osobowego,  warunki techniczne miejsca instalacji urządzeń (np. czy szerokość przejścia umożliwia instalację bramek wraz z dodatkowym wyjściem technicznym, rodzaj bramek w zależności od stopnia zabezpieczenia przejścia (np. bramki wysokie lub bramki niskie).

Jakie są rodzaje natężenia ruchu osobowego ?

Natężenie ruchu osobowego może być stałe lub zmienne (np w określonych godzinach wejście lub wyjście pracowników do fabryki), planowane lub nieplanowane (np. awaria systemu). Przy dobieraniu ilości urządzeń należy zawsze brać pod uwagę maksymalne natężenie ruchu osobowego.

Typowe rodzaje natężenia ruchu osobowego:

  1. Małe natężenie ruchu osobowego – występuje w przypadku, gdy przeciętna ilość osób zmierzających do przejścia w tym samym czasie nie jest większa niż 1 osoba. Brak występowania kolejek i zatorów. Sporadyczne pojawianie się sytuacji jednoczesnego ruchu w dwóch kierunkach lub konieczności ruchu w jednym kierunku więcej niż 2 osób równocześnie.
  2. Średnie natężenie ruchu osobowego – występuje w przypadku, gdy przeciętna ilość osób zmierzających do przejścia w tym samym czasie nie jest większa niż 2-3 osoby. Sporadyczne pojawianie się sytuacji jednoczesnego ruchu w dwóch kierunkach lub konieczności ruchu w jednym kierunku więcej niż 5-7 osób równocześnie.
  3. Wysokie natężenie ruchu osobowego – występuje w przypadku, gdy przeciętna ilość osób zmierzających do przejścia w tym samym czasie nie jest większa niż 4-5 osób. Sporadyczne pojawianie się sytuacji jednoczesnego ruchu w dwóch kierunkach lub konieczności ruchu w jednym kierunku więcej niż 8 osób równocześnie.
  4. Nadmierne natężenie ruchu osobowego – występuje w przypadku, gdy przeciętna ilość osób zmierzająca do przejścia jest w liczbie uniemożliwiającej sprawne przechodzenie do strefy kontrolowanej i powoduje zatory przed urządzeniami.

Jak dobrać bramki w zależności od stopnia kontroli ruchu osobowego ?

Bramki obrotowe, bramki uchylne i kołowroty w zależności od stopnia ochrony dzielą się na niskie i wysokie.

Bramki niskie to urządzenia, których wysokość nie przekracza 110 cm i są przeznaczone do stosowania w miejscach gdzie kontrola ruchu osobowego jest nadzorowana przez osobę do tego wyznaczoną (np. portier, strażnik). Bramki niskie to np. bramki obrotowe BR2 i GA2.

Bramki wysokie to urządzenia, których wysokość przekracza 110 cm i utrudnione jest przejście ponad bramką (np. bramki wysokie BA3).

Jak dobrać bramki w zależności od miejsca instalacji ?

Bramki, kołowroty, w zależności od ich parametrów można stosować wewnątrz i na zewnątrz obiektów. W celu stwierdzenia czy dany model urządzenia może być stosowany na zewnątrz obiektu należy sprawdzić parametry techniczne w karcie katalogowej urządzenia.

Zaleca się stosowanie zadaszeń w miejscu lokalizacji urządzeń w związku z tym, że jest to miejsce krótkotrwałego przebywania osób dokonujących czynności autoryzacji w systemie kontroli dostępu.

Jakie są rodzaje wykończeń urządzeń ?

Bramki obrotowe, uchylne, kołowroty są wykonywane głównie ze stali nierdzewnej w gatunku 304, stali cynkowanej, stali malowanej proszkowo lub stali cynkowanej i malowanej proszkowo.

stal nierdzewna 304 – charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością w stosunku do pozostałych i jest najczęściej stosowana w urządzeniach, w których elementy mają częsty kontakt z przechodzącymi osobami i są narażone na obicia i zarysowania. Stal nierdzewna wymaga częstej pielęgnacji w celu zachowania walorów estetycznych.  W środowisko agresywnym (w pobliżu linii brzegowej morza, niecki basenowej lub miejscach gdzie urządzenia mają styczność z różnego rodzaju środkami chemicznymi) zaleca się stosowanie stali nierdzewnej 316, która w swoich składzie charakteryzuje się m.in. większą ilością chromu co ma wpływ na pasywację i tak samo na estetykę, trwałość i wygląd stali.

stal cynkowana (ogniowo) –  charakteryzuje się zwiększoną odpornością na korozję w stosunku do stali malowanej proszkowo. stal cynkowana jest postrzegana jako mniej estetyczna niż stal malowana i jest stosowana głównie w urządzeniach instalowanych np. linii ogrodzenia obiektu budowlanego gdzie inne elementy infrastruktury są także wykonane ze stali cynkowanej np. ogrodzenie.

stal malowana proszkowo – umożliwia nadanie dowolnej kolorystyki urządzeniom. Rodzaje kolorów można wybrać z kart katalogowych urządzeń. Służy jako warstwa mająca wyłącznie nadanie urządzeniu walorów estetycznych dlatego stosuje się ją dla urządzeń montowanych wewnątrz budynków

stal cynkowana i malowana proszkowo – umożliwia nadanie dowolnej kolorystyki urządzeniom. Rodzaje kolorów można wybrać z kart katalogowych urządzeń. Nadaje się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Preferuje się stosowanie kolorów tzw. strukturalnych, które nadają warstwie cynku  estetyczny wygląd.

ZAPYTANIE I OFERTA

Jak wysłać zapytanie ?

Zapytanie dotyczące sprzedaży urządzeń można złożyć poprzez formularz na stronie internetowej w zakładce “Wsparcie” i “Zapytanie ofertowe lub wysłać w formie e-mail’a na adres działu handlowego (zakładka “Kontakt”). Nasi handlowcy oraz przedstawiciele regionalni chętnie odpowiedzą telefonicznie na zadawane pytania lub umówią się na spotkanie w celu omówienia na miejscu kwesti technicznych i handlowych zapytania i oferty.

Jak złożyć zamówienie na urządzenia ?

Zamówienie na urządzenia można złożyć za pomocą formularza na stronie internetowej w zakładce “Wsparcie”. Złożenie zamówienia jest także możliwe w inny sposób dogodny dla klienta. W celu złożenia zapytania prosimy o kontakt  z działem handlowym firmy GASTOP.

Ile czasu ważna jest oferta ?

Oferta jest ważna standardowo dwa tygodnie od momentu jej przygotowania. Okres ważności oferty w zależności od terminów realizacji i przedmiotu oferty może być skracany lub wydłużany. W celu wydłużenia okresu ważności oferty prosimy o kontakt z naszym działem handlowym.

Gdzie mogę uzyskać pomoc merytoryczną w sprawie zamówienia ?

W celu uzyskania pomocy technicznej lub handlowej można

  • wysłać formularz znajdujący się na stronie internetowej w zakładce “Wsparcie”.
  • skontaktować telefonicznie lub mailowo pod numer i adres działu handlowego wskazany w zakładce “Kontakt” na naszej stronie www.
  • pisemnie.

Jaki jest czas oczekiwania na urządzenia tj. bramki oraz kołowroty?

Czas oczekiwania na urządzenia jest uzależniony od rodzaju urządzeń i ich ilości. W celu określenia przewidywanego terminu produkcji i wydania urządzeń należy skontaktować się z działem handlowym firmy GASTOP lub Dystrybutora.

Jak mogę otrzymać pomoc w celu sprecyzowania zapytania na urządzenia ?

W celu przygotowania zapytania ofertowego uprzejmie prosimy o kontakt z jednym z dystrybutorów bramek lub z działem handlowym producenta. Informacja i dane adresowe znajdują się w zakładce “Kontakt”.

CZYTNIKI I URZĄDZENIA STERUJĄCE

Jakie urządzenia sterujące można podłączyć do bramek lub kołowrotów ?

W celu sterowania do bramek lub kołowrotów można podłączyć m.in. takie urządzenia jak czytniki kart, czytniki biletów, czytniki linii papilarnych, czytniki kodów kreskowych, czytniki tęczówki oka, piloty i inne urządzenia.

Większość producentów czytników przewiduje możliwość sterowania bramkami.

Jak podłączyć urządzenie zewnętrzne sterujące do bramki obrotowej, kołowrotka ?

Urządzenie zewnętrzne podłącza się do odpowiedniego wejścia na układzie elektronicznym bramki obrotowej, uchylnej lub kołowrotu dwoma. Urządzenia posiadają osobne wejścia do sterowania każdego kierunku przejścia (wejście i wyjście osobno) oraz dwa osobne lub jedno wyjście dla sygnału zwrotnego informującego o wykonaniu obrotu ramienia/ramion urządzenia lub uchylenia ramion/ramienia urządzenia (cyklu przejścia przez osobę (sygnał 0V)).

Jak podłączyć zasilanie do bramek szybkobieżnych, obrotowych, uchylnych i kołowrotów ?

Bramki obrotowe, uchylne, kołowrotki są w większości zasilane napięciem bezpiecznym 24V ~ lub 110/230V. Dla urządzeń zasilanych napięciem 24V zasilacze do urządzeń przeważnie instaluje się w skrzynkach zewnętrznych umożliwiających zasilenie grupy bramek lub kołowrotków zainstalowanych w danymi miejscu. Bramki i kołowrotki umożliwiają wprowadzenie okablowania z podłoża. Należy pamiętać o spadkach napięcia przy stosowaniu zbyt długich odległości kabla pomiędzy bramką, kołowrotkiem a zasilaczem oraz stosować okablowanie zgodne z dokumentacją techniczną zapewniającą poprawne działanie urządzeń.

Jakie czytniki można podłączyć do bramek firmy GASTOP ?

Większość dostępnych na rynku czytników oraz systemów KD (kontroli dostępu) współpracuje z urządzeniami produkowanymi przez firmę GASTOP. Sterowanie odbywa się za pomocą sygnału tzw. “zwarcia”. Z większości urządzeń firmy GASTOP można pobrać także sygnał zwrotny informujący o wykonaniu cyklu pracy urządzenia (przejściu osobowym).

Jakie czytniki można przymocować lub zabudować w bramkach i kołowrotach firmy GASTOP ?

W celu zweryfikowania czy wymiary czytnika umożliwiają wbudowanie go do urządzenia (tj. np. pod pokrywę bramki, kołowrotka) należy skontaktować się z działem handlowym. W celu ustalenia wymiarów czytnika należy przygotować rysunek wymiarów uwzględniający: wymiary samego czytnika, wymiary czytnika z wtyczkami i przewodami, wymiary przestrzeni potrzebnej dla celów czynności serwisowych i instalacyjnych czytnika.

OBUDOWA ZE STALI NIERDZEWNEJ

Co to jest stal nierdzewna ?

Stal tzw. “nierdzewna” to stop żelaza zawierający chrom i węgiel – pierwiastki, które przyczyniają się do powstawania warstwy wierzchniej tzw. ochronnej przed korozją, inaczej zwanej pasywną o skłonności do samoczynnego odbudowywania się. Proces ten odpowiada za odporność na korozję stali. Można uznać, że stal tzw. nierdzewna z powodu w/w procesu jest wielokrotnie odporniejsza na korozję w stosunku do stali zwykłej.  Ze względu na wymienione cechy stali nierdzewnej w obecnie  agresywnym chemicznie środowisku industrialnym, które ma wpływ na szybkość i jakość samotworzącej się warstwy wierzchniej należy podkreślić, że stal nierdzewna w celu utrzymania estetycznego wyglądu i odporności na korozję należy systematycznie konserwować i pielęgnować (sposób konserwacji i pielęgnacji jest opisany w dokumentacji techniczno-ruchowej urządzeń w dziale pt. Konserwacja.

Czy stal nierdzewną należy specjalnie pielęgnować aby utrzymać estetyczny wygląd ?

Powierzchnia elementów ze stali nierdzewnej musi być czyszczona aby zachowała estetyczny wygląd i odporność korozyjną. Odporność korozyjna stali nierdzewnej wynika ze zjawiska zwanego “samoczynną pasywacją”. Nagromadzenie na powierzchni zanieczyszczeń spowodowanych brakiem lub niewłaściwą pielęgnacją  powierzchni może doprowadzić do nagłego wzrostu koncentracji  związków chemicznych, które ostatecznie uszkadzają warstwę pasywną. Czyszczenie stali nierdzewnej jest zatem konieczne dla utrzymania mechanizmu samo-naprawczego stali, który zapobiega narastaniu stężenia maksymalnego zanieczyszczeń takich jak np. dwutlenek siarki, chlorki, zanieczyszczenia od żelaza. Stal nierdzewna typu 304, która jest stalą wymagającą  konserwacji preparatami przeznaczonymi do czyszczenia stali nierdzewnej np. firmy M3 lub Wurth.

Co wpływa ujemnie na proces pasywacji stali nierdzewnej ?

Środowiska takie jak morskie (np. w pobliżu linii brzegowej o wyższym zasoleniu), obciążone dużym ładunkiem zanieczyszczeń przemysłowych, lokalizacje gdzie występuje brud atmosferyczny z ruchu ulicznego lub terenu budowy, lokalizacje gdzie przeprowadza się natryski soli do odmrażania dróg to środowiska nie sprzyjające prawidłowemu wytwarzaniu się warstwy ochronnej na stali w wyniku jej pasywacji. W takich środowiskach zaleca się bardzo częstą pielęgnację stali lub zastosowanie stali o wyższej zawartości chromu np. AISI316.

Czym należy konserwować, czyścić i pielęgnować stal tzw "nierdzewną" ?

Zanieczyszczenia na bramkach i kołowrotach wykonanych ze stali nierdzewnej takie jak:

  • Cement i zaprawa – należy czyścić roztworem zawierającym niewielką ilość kwasu fosforowego, a następnie wodą (najlepiej zdemineralizowaną).
  • Cząstki żelaza pochodzące z narzędzi – należy czyścić na wczesnym etapie – mechanicznie, w przypadku pojawienia się nalotów – pasty trawiące i pasywacyjne.
  • Farby – należy czyścić środkami do usuwania powłok malarskich, opartych na związkach alkaicznych lub rozpuszczalnikach.
  • Osady wapienne – należy czyścić środkami opartymi na alkoholu (włącznie ze spirytusem metylowym i alkoholem aizopropylowym), rozpuszczalniki, np. aceton, środki do czyszczenia elementów chromowych.
  • Odciski z palców – należy czyścić wodą z mydłem lub detergentem, środkami do czyszczenia szkła nie zawierające chlorków.
  • Inne – można czyścić środkami do czyszczenia stali nierdzewnej produkowanymi przez producentów takich jak BERNER, WURTH lub 3M.

Na stali nierdzewnej pojawiły się plamy wyglądające jak rdza ?

Dość częstym zjawiskiem jest w przypadku braku regularnej pielęgnacji stali nierdzewnej pojawienie się plam przypominających rdzawy kolor. W większości przypadków jest to osad ze środowiska (najczęściej występujące to sól drogowa, opiłki różnych metali, odchody ptaków, zanieczyszczenia z urządzeń, pyły budowlane), który przy braku systematycznej pielęgnacji może wejść powierzchniowo w reakcję i niszczyć powłokę pasywacyjną. W celu usunięcia plam należy użyć  odpowiednie środki do czyszczenia stali nierdzewnej np. firmy WURTH lub 3M.

Właściwości stali nierdzewnej (m.in. porowatość powierzchni) powodują, że  osady różnego rodzaju zanieczyszczeń bardziej trwale przylegają do jej powierzchni niż osady na powierzchniach np. malowanych lub cynkowanych.

MALOWANIE PROSZKOWE ORAZ CYNKOWANIE

Co to jest malowanie proszkowe ?

Malowanie proszkowe – jest procesem, który polega na nałożeniu odpowiednio naelektryzowanych cząstek tzw. farby proszkowej na powierzchnię metalu (materiał przewodzący prąd). Siła elektrostatyczna wytworzona na powierzchni metalu powoduje przyleganie proszku do powierzchni metalu.

Po procesie nałożenia proszku metodą natryskową obudowa jest nagrzewana do temperatury topnienia proszku co powoduje uzyskanie odpowiedniej powłoki lakierniczej.

Technologia malowania proszkowego jest obecne jedną z najbardziej cenionych metod lakierniczych w przemyśle m.in.  ze względów ochrony środowiska.

Malowanie proszkowe zaleca się stosować do urządzeń lub elementów stosowanych wewnątrz budynków. Na zewnątrz budynków zaleca się stosowanie malowania proszkowego wraz z podkładem/warstwą cynkową lub stal nierdzewną.

Przy wykonywaniu tej samej powłoki lakierniczej na różnego rodzaju materiałach (np. stal czarna, stal ocynkowana, aluminium itp.) mogą wystąpić minimalne różnice w odcieniach koloru. W celu uzyskania jak najbardziej podobnego koloru należy skontaktować się z działem handlowym oraz przekazać próbkę z kolorem.

Co to jest cynkowanie ?

Cynkowanie ogniowe – to proces mechanicznego nałożenia warstwy cynku na element stalowy. W kąpieli cynkowej w temperaturze ponad 450 °C dochodzi do reakcji cynku ze stalą.  Po wystygnięciu w wyniku powyższego procesu tworzy się ściśle przylegająca i trwała warstwa, która osłania stal przed korozją. Grubość warstwy jest kontrolowana na etapie produkcji. Cynkowanie jest zabezpieczeniem antykorozyjnym. W celu osiągnięcia innych parametrów lub cech np estetycznych należy uwzględnić powierzchnię malowaną proszkowo lub wykonaną ze stali nierdzewnej.

Normalnym zjawiskiem występującym przy świeżo ocynkowanych elementach jest występowanie białego nalotu, który powstaje w wyniku działania na cynk wilgoci. Nalot ten nie pogarsza właściwości ochronnych  powłoki cynkowej i jest naturalnym zjawiskiem. W celu usunięcia białego nalotu należy użyć miękkiej szczotki lub włókniny.

Warstwa ocynku może posiadać różne odcienie w przypadku elementów wykonanych z innych materiałów np. stali cynkowanej ogniowo i stali ocynkowanej zimno-walcowanej.

Mogące powstawać nadlewy w procesie cynkowania ogniowego nie stanowią uszkodzenia lub wady warstwy cynkowej o ile nie zmniejszają minimalnej grubości powłoki ocynkowanej (grubości powłok cynkowych określone są odpowiednimi normami branżowymi).

Co oznacza, że urządzenie jest cynkowane i malowane proszkowo ?

Urządzenia produkowane w firmie GASTOP mogą posiadać dwie warstwy jednocześnie (tzw. DUPLEX):

  1. warstwę ochronną (cynkowanie ogniowe),
  2. warstwę estetyczną (malowanie proszkowe),

Jak pielęgnować powierzchnie malowane proszkowo ?


W celu aby powłoka lakierowona proszkowo zachowała właściwości estetyczne i jakościowe w oczekiwanych okresach należy poddawać ją systematycznej pielęgnacji/czyszczeniu. Częstotliwość oraz rodzaj pielęgnacji zależy w głównej mierze od stopnia zanieczyszczenia środowiska. W środowisku nieprzemysłowym zaleca się stosowanie pielęgnacji raz na 6-12 miesięcy lub w przypadku wystąpienia zabrudzeń lub osadów. W środowisku przemysłowym lub w pobliżu zbiorników morskich lub niecek basenowych, miejsc prowadzenia robót budowlanych należy pielęgnować powierzchnię częściej w zależności od osadów osadzających się zabrudzeń np. raz na trzy miesiące.

W „normalnym” środowisku miejskim zalecamy przeprowadzanie czyszczenia w odstępach najpóźniej 18-to miesięcznych, chyba że pojawiają się na powłoce nadmierne zabrudzenia. Wówczas powłokę należy czyścić częściej. Dla terenów o wysokim zanieczyszczeniu środowiska, w pobliżu zbiorników morskich lub pływalni czyszczenie należy przeprowadzać co 3 miesiące.

Przy czyszczeniu elementów malowanych proszkowo nie należy stosować materiałów o właściwościach ciernych, które mogą spowodować trwałe uszkodzenie powłoki lakierniczej.

Powłoki lakiernicze bramek i kołowrotów należy czyścić przy pomocy rozcieńczonych w letniej wodzie łagodnych sprawdzonych na rynku detergentów za pomocą miękkich nie ciernych materiałów (np. gąbka, pędzel).

Po wykonaniu czyszczenia detergent powinien być zmyty z powłoki lakierniczej.

Przed wykonaniem czyszczenia należy za każdym razem przeprowadzić sprawdzające czyszczenie małej powierzchni w miejscu niewidocznym.

PRZEPUSTOWOŚĆ

Co to jest przepustowość przejścia ?

Przepustowość urządzenia – to liczba cykli pracy, które może wykonać urządzenie w normalnym trybie pracy w czasie jednej godziny i wynosi w zależności od urządzenia od 500 – do 1800 cykli/h.

Planowana przepustowość przejścia – planowana liczba przejść osobowych przez strefę przejścia w ciągu jednej godziny. Wskaźnik ten w stosunku do rzeczywistej przepustowości przejścia może mieć odchylenia w zależności od wpływających na niego czynników.

Rzeczywista przepustowość  przejścia – liczba przejść osobowych przez strefę przejścia w ciągu godziny mierzona na obiekcie statystycznie wynosi:

  •  obiekty użyteczności publicznej (znaczna część osób korzysta sporadycznie lub pierwszy raz z systemu) – 300-500 osób/h,
  • obiekty zamknięte (zakłady pracy – osoby często korzystają z systemu kontroli dostępu oraz bramek) – 400-500 osób/h.

Powyższe dane statystyczne mogą się różnic w zależności od czynników zewnętrznych podanych w inny punktach.

Od jakich czynników zależy przepustowość przejścia ?

Czynniki wpływające na przepustowość przejścia osobowego w sekcji przejścia bramki obrotowej, kołowrotów, bramek uchylnych ?

  1. Sprawność działania systemu kontroli dostępu (brak zwłoki odczytu karty i wysłania sygnału sterującego do urządzenia).
  2. Znajomość systemu kontroli przejścia i doświadczenie w korzystaniu (np. stali pracownicy zakładu pracy).
  3. Zdyscyplinowanie osób korzystających z urządzeń i przejścia wynikający z czynnika zewnętrznego (np. pracownicy w firmie w czasie wychodzenia oraz wchodzenia, osoby na wyciągu narciarskim).
  4. Czytelna informacja oraz instrukcje dotyczące korzystania z systemu kontroli dostępu i przejścia przez bramki oraz kołowroty (np. czytelne instrukcje opisujące sposób odczytu biletu lub karty w czytniku oraz przejścia przez sekcję przejścia).
  5. Warunki inne (np. opady atmosferyczne, oświetlenie, wygrodzenia itp.).

Jak zwiększyć przepustowość przejścia ?

Zwiększenie przepustowości można osiągnąć poprzez:

  1. Instalację sprawnego systemu kontroli dostępu współpracującego z bramkami, kołowrotkami (np. brak zwłoki odczytu karty i wysłania sygnału sterującego do urządzenia – często występujący problem gdy np. system kontroli dostępu weryfikuje uprawnienia w sieciach rozproszonych).
  2. Szkolenia dla pracowników i osób korzystających np. w zakładach pracy.
  3. Czytelna i dostępna informacja i instrukcje korzystania z przejścia  i systemów kontroli dostępu.
  4. Bieżący nadzór i pomoc osób odpowiedzialnych za organizację ruchu osobowego w przejściach bramek obrotowych i uchylnych oraz kołowrotów.
  5. Zabezpieczenie odpowiednich warunków technicznych (np. zadaszenie nad strefą przejścia w przypadku ryzyka opadów atmosferycznych, właściwe oświetlenie).

Jak zaprojektować przejście aby miało wydajną przepustowość ?

W celu zaprojektowania przejścia osobowego, które charakteryzuje się wysoką przepustowością należy m.in.:

  1. unikać projektowania ciągów komunikacyjnych, które się krzyżują (np. ciągu komunikacyjnego dla osób, które dowiedziały się o braku uprawnienia do wejścia na obiekt zawrócić w kierunku przeciwnym do ciągu osób zmierzających do przejścia przez bramki obrotowe, bramki uchylne, kołowroty – przypadek często występujący na obiektach widowiskowych).
  2. zadbać o obsługę systemu, której jedną z funkcji powinno być także bieżące szkolenie i pomoc dla osób niezaznajomionych z sposobem korzystania z systemu kontroli dostępu.
  3. przygotowanie odpowiedniej informacji w formie instrukcji, piktogramów, opisów sposobu korzystania z systemu kontroli dostępu i bramek obrotowych, bramek uchylnych i kołowrotów.

PRZYGOTOWANIE MIEJSCA DO INSTALACJI BRAMEK

Na czym polega standardowa usługa montażu lub instalacji bramek obrotowych, bramek uchylnych, kołowrotów ?

Standardowa usługa instalacji (montażu) urządzeń przez GASTOP lub Autoryzowanego Partnera firmy GASTOP polega na dostarczeniu urządzeń do miejsca instalacji, rozładunku, podłączeniu urządzenia do wyprowadzonego w miejsce instalacji urządzenia okablowania zasilającego, przymocowanie do podłoża za pomocą kotwi wklejanych, test urządzeń, sporządzenie protokołu po instalacji, przekazanie zainstalowanych urządzeń Klientowi.

W zakres instalacji nie wchodzi instalacja lub montaż zasilaczy/transformatorów w skrzynkach zasilających oraz podłączanie zewnętrznych systemów kontroli dostępu (do sterowania urządzeniami).

Jak przygotować się do instalacji bramek na obiekcie ?

Czynności o których należy pamiętać aby przygotować się do instalacji urządzeń przez GASTOP lub Autoryzowanego Partnera GASTOP:

  • przygotować plan instalacji (część rysunkową i opisową).
  • zweryfikować istniejące podłoże pod instalację urządzeń lub wykonać nowe. Warstwa podłoża/fundamentu pod montaż urządzeń w celu prawidłowego montażu nie może składać się z takich warstw jak np.: styropian, wełna mineralna, pustak, warstwa z innych materiałów termoizolacyjnych, warstwa z materiałów hydroizolacyjnych, system ogrzewania podłogowego, kostka brukowa, płyta chodnikowa, asfalt,
  • jeżeli urządzenia będą znajdowały się w ciągach komunikacji ewakuacyjnej należy skonsultować lub zaopiniować to u odpowiednich służb,
  • wyznaczyć alternatywne ciągi komunikacji dla ruchu osobowego w obiekcie na czas instalacji i wdrożenia (urządzenia montowane są przeważnie w istniejących ciągach komunikacyjnych),
  • w przypadku większych instalacji lub montaży wyznaczyć koordynatora d/s technicznych od strony Klienta odpowiedzialnego za ustalenia i koordynację działań na styku z innymi firmami w zakresie np. montażu czytników, ogrodzenia, skrzynek zasilających i innych systemów,
  • wyprowadzić z podłoża (z odpowiednim zapasem) przewody zasilające w miejscu instalacji każdego urządzenia zgodnie z DTR urządzenia.
  • przed instalacją należy zabezpieczyć miejsce instalacji w taki sposób aby ruch osobowy na obiekcie nie był zakłócony, ani nie stwarzał niebezpieczeństwa podczas wykonywania czynności instalacyjnych (np. tymczasowe barierki, wydzielenie przestrzeni taśmą ostrzegawczą),
  • zabezpieczyć miejsce instalacji przed dostawaniem się pyłów oraz zanieczyszczeń budowlanych, które mogą mieć wpływ lub wchodzić w reakcję chemiczną z materiałami, z których wykonane są urządzenia (bramki obrotowe, bramki uchylne, kołowroty),

Jak przygotować się do rozruchu zainstalowanych bramek obrotowych, bramek uchylnych, kołowrotów oraz innych podłączonych systemów zewnętrznych ?

Okres rozruchu to okres, w którym przeprowadza się testowanie urządzeń wraz z podłączonymi do nich systemów zewnętrznych (np. systemów kontroli dostępu, systemów rejestracji czasu pracy, kontroli biletów), szkolenie operatorów i osób nadzorujących pracę urządzeń, wdrożenie odpowiednich procedur bezpieczeństwa i kontroli dostępu.

Osobom korzystającym z urządzeń oraz operatorom urządzeń należy umożliwić zapoznanie się z zasadami bezpiecznego korzystania/użytkowania urządzeń (np. regulamin, instrukcja obsługi), przeprowadzenie odpowiednich szkoleń, asystowanie przy korzystaniu z urządzeń (szczególnie istotne w okresie rozruchu).

Statystycznie okres rozruchu trwa od 1 do 4 tygodni lub w przypadku obiektów widowiskowych 2-3 organizowanych imprez masowych.

Klient powinien zwrócić uwagę aby przygotować infrastrukturę i personel w celu prawidłowej i bezpiecznej kontroli ruchu osobowego, a w szczególności zadbać o przeszkolenie oraz dostęp do instrukcji obsługi urządzeń, czytelnie oznaczyć przejścia i sekcje przejścia, opracować alternatywny sposób udrożnienia przejścia oraz dokonywania czynności z zakresu kontroli dostępu w przypadkach awaryjnych, np. brak zasilania, awaria systemu kontroli dostępu.

Alternatywny sposób sterowania urządzeniami ?

Bramkami obrotowymi, uchylnymi, kołowrotami można (oprócz czytników i kontrolerów i innych systemów) sterować również za pomocą panelu lub paneli sterujących. Modele paneli sterujących znajdują się na stronie internetowej. W zakres instalacji oprócz instalacji standardowej może wchodzić dodatkowo jako odrębna usługa montaż i podłączenie panelu sterującego do urządzeń w której zakres wchodzi podłączenie do podłoża wyprowadzonego okablowania sterującego urządzeniami i przymocowanie do podłoża.

Na czym polega usługa nadzoru nad instalacją urządzeń u Klienta ?

Usługa nadzoru nad instalacją polega na nadzorowaniu prac wykonywanych przez Klienta związanych z instalacją urządzeń co do zgodności z dokumentacją techniczn-ruchową urządzeń (bramek obrotowych, bramek uchylnych, kołowrotów) w zakresie: montażu elementów składowych urządzeń, montażu urządzeń do podłoża, podłączeniu urządzeń do wyprowadzonego okablowania zasilającego i sterującego, przetestowania działania urządzeń, sporządzenie protokołu z nadzoru.

PODŁĄCZENIE CZYTNIKA LUB KONTROLERA DO BRAMKI

Co oznacza pojęcie sterowania urządzeniami z systemów zewnętrznych ?

Sterowanie urządzeniami (bramkami obrotowymi, bramkami uchylnymi, kołowrotami) polega na podaniu sygnału zwarcia (0 Volt) na odpowiednie wejścia w sterowniku bramki (Zalecana długość sygnału 0,5 sekundy).

Mechanizm urządzenia w standardowym trybie pracy, w zależności od urządzenia po otrzymaniu sygnału odblokowuje ruch ramion lub uchyla skrzydła.

Urządzenie, w zależności od modelu  po wykonaniu cyklu pracy lub w jego trakcie wysyła sygnał zwrotny (oVolt) informujący o wykonaniu cyklu pracy urządzenia (przejściu osobowym).

Jakimi urządzeniami można sterować speedgates, bramki szybkobieżne, bramki obrotowe, bramki uchylne, kołowroty ?

Znaczna większość czytników lub systemów kontroli dostępu na rynku ma możliwość sterowania bramkami obrotowymi, bramkami uchylnymi, kołowrotami.

Co to jest sygnał zwrotny ?

Bramki obrotowe, uchylne, kołowroty mają możliwość podania sygnału zwrotnego, który informuje o wykonaniu cyklu pracy urządzenia.

Sygnał zwrotny umożliwia weryfikację przez zewnętrzny system kontroli dostępu czy doszło do wykonania cyklu pracy urządzenia (przejściu osobowym) na podstawie pojedynczego sygnału autoryzacji wysłanego z systemu kontroli dostępu do bramki lub kołowrotu.

Sygnał zwrotny jest bardzo ważną funkcją szczególnie w systemach gdzie wymagana jest ścisła kontrola ruchu osobowego np. systemy biletowe, systemy rejestracji czasu pracy.

Czy sygnał sterowania 0 Volt może trwać dłużej niż 1 sekunda ?

Sygnał sterowania bramkami i kołowrotami, który trwa dłużej niż 1 sekunda może mieć wpływ na zmniejszenie przepustowości przejścia (bramka – system) lub w przypadku braku analizy sygnału zwrotnego przez zewnętrzny system może “gubić sygnały autoryzacji do przejścia” , dlatego zaleca się aby sygnał ten nie trwał dłużej niż 1 sekunda.

Czy do sterowania urządzeniami można podłączyć system zewnętrzny oraz niezależnie pulpit sterowniczy ?

Tak do urządzeń standardowo można podłączyć niezależnie zewnętrzny system sterujący bramką lub kołowrotem (np. system biletowy, system rejestracji czasu pracy, system kontroli dostępu, system przeciwpożarowy, system zarządzania budynkiem) oraz można niezależnie podłączyć także pulpit sterujący obsługiwany przez osobę np. portiera, personel ochrony obiektu.

TRANSPORT URZĄDZEŃ (BRAMEK I KOŁOWROTÓW)

Jakim środkiem transportu przewozić urządenia ?

Urządzenia należy przewozić krytymi środkami transportu. W czasie transportu urządzenia powinny być zabezpieczone przed przesuwaniem oraz znajdować się w pozycji zgodnej ze znakami ostrzegawczymi lub w przypadku braku takich oznaczeń w pozycji pionowej. Przed przystąpieniem do transportowania urządzeń należy zamontować zabezpieczenia transportowe. Wymiary urządzeń – bramek obrotowych, bramek uchylnych, kołowrotów, speedgates podane są w dokumentacjach technicznych urządzeń.

Jak transportować bramki i kołowroty ?

Urządzenia na czas transportu powinny być zabezpieczone siłowo za pomocą np. pasów, lin itp.  w celu uniknięcia upadku. Wszelkie urządzenia należy mocować do samochodu ze wszystkich stron. Warunkiem bezpiecznego mocowania linami jest obecność w pojeździe odpowiednich punktów mocowania w środku transportu. Zalecane jest stosowanie tekstylnych pasów mocujących.

Jak są zapakowane urządzenia ?

Urządzenia (bramki obrotowe, bramki uchylne, kołowroty) są dla celów transportu zabezpieczone odpowiednim opakowaniem foliowym. W pojedynczym opakowaniu znajduje się jedna jednostka.

Urządzenia standardowo i przeważnie są zmontowane i przymocowane do palety transportowej. Wymiary i wagi urządzeń na paletach są podane w dokumentacji techniczno-ruchowej.

Jak rozpakować urządzenie ?

Urządzenie lub elementy urządzenia należy pakować i rozpakowywać wyłącznie w pozycji stojącej pionowej. Należy chronić punkty styku z wózkiem widłowym lub innymi urządzeniami do podnoszenia przed uszkodzeniem. Należy przeprowadzić kontrolę kompletności.

Postępowanie przy usuwaniu opakowania – należy zwrócić uwagę na to, aby wszystkie zabezpieczenia transportowe zostały usunięte.  Należy sprawdzić urządzenie pod wzgłędem występowania uszkodzeń transportowych.

Do usuwania opakowania należy stosować odpowiednie narzędzia (np. nożyce, noże). Opakowanie należy utylizować zgodnie z przepisami o ochronie srodowiska.

Co stanowi standardowe wyposażenie/akcesoria bramki lub kołowrota ?

Standardowe wyposażenie  bramki lub kołowrota stanowi kluczyk do pokrywy lub elementu chroniącego dostęp do mechanizmu urządzenia, dokumentacja techniczno ruchowa lub kod QR z loginem i hasłem dostępowym do dokumentacji techniczno-ruchowej urządzenia zapisanej w formacie PDF

JAK WYBRAĆ URZĄDZENIE

Co to jest kołowrót (turnikat) ?

Kołowrót zwany także turnikatem lub bramką obrotową to urządzenie służące do wspomagania kontroli ruchu osobowego (dostępu) do strefy chronionej/nadzorowanej za pomocą wbudowanego mechanizmu blokującego, który umożliwia wykonanie cyklu pracy urządzenia (przejścia osobowego) na podstawie otrzymanego sygnału z urządzenia zewnętrznego (np. czytnika kart, czytnika biletów, kontrolera).  Wszystkie kołowroty firmy GASTOP umożliwiają sterowanie dla obu kierunków przejścia (wyjście/wejście)

Czym różni się zastosowanie kołowrotu niskiego od wysokiego ?

Kołowroty niskie to urządzenia których wysokość nie przekracza 110 cm. Stosowane są głównie:

  • wewnątrz budynków gdzie wymagana jest zabudowa wejścia urządzeniami, które nie utrudniają widoczności przez strefy (wejścia/wyjścia),
  • w miejscach gdzie nie jest wymagane zabezpieczenie przejścia na całej jego wysokości (gdzie personel nadzorujący ma możliwość niezwłocznej reakcji na zdarzenia np. przeskakiwania urządzeń),
  • w lokalizacjach gdzie jest to wskazane ze względów technicznych np.: wyciągi narciarskie, zakłady pracy gdzie osoby przenoszą podręczne bagaże.
  • w miejscach nadzorowanych gdzie potrzebna jest ścisła kontrola ruchu osobowego (przejście pojedynczej osoby na podstawie pojedynczego sygnału autoryzacji z zewnętrznego systemu kontroli dostępu).

Kołowroty wysokie to urządzenia których wysokość przekracza 110 cm i przeważnie mają wysokość przejścia ponad 200 cm.

Stosowane są głównie:

  • na zewnątrz budynków gdzie wymagana jest zabudowa przejścia do wysokości ogrodzenia i która uniemożliwia przeskoczenie urządzenia tak jak w przypadku kołowrotów niskich,
  • w miejscach gdzie jest wymagane zabezpieczenie przejścia na całej jego wysokości (personel nadzorujący nie ma możliwości niezwłocznej reakcji na zdarzenia np. przeskakiwania kołowrotów niskich),
  • w lokalizacjach gdzie jest to wskazane ze względów technicznych np.: tereny budowy, miejsca ścisłej kontroli ruchu osobowego gdzie nadzór nad urządzeniem może odbywać się za pomocą systemu monitoringu,
  • w miejscach nadzorowanych gdzie potrzebna jest ścisła kontrola ruchu osobowego (przejście pojedynczej osoby na podstawie pojedynczego sygnału autoryzacji z zewnętrznego systemu kontroli dostępu).

Czym różni się zastosowanie bramek szybkobieżnych (speedgates), uchylnych od bramek obrotowych (kołowrotów) ?

Bramki szybkobieżne (speedgates) – to bramki uchylne przeważnie wyposażone w dwa uchylne poziomo lub pionowo skrzydła wyposażona w system czujników weryfikujących ruch osobowy w sekcji przejścia bramki umożliwiające bezkontaktowy (w przeciwieństwie np. do kołowrotów) z urządzeniem ruch osobowy.

Bramki uchylne po uchyleniu ramion umożliwiają technicznie przejście więcej niż jednej osobie na podstawie pojedynczego sygnału autoryzacji otrzymanego z urządzenia zewnętrznego (np czytnika kart lub czytnika biletów).

Bramki uchylne wyposażone w system czujników przejścia umożliwiają generowanie sygnału dźwiękowego w przypadku wykrycia przejścia dwóch osób na podstawie pojedynczego sygnału autoryzacji.

Bramki obrotowe (kołowroty) mają za zadanie utrudnić przejście więcej niż jednej osobie na podstawie pojedynczego sygnału autoryzacji otrzymanego z urządzenia zewnętrznego (np czytnika kart lub czytnika biletów) poprzez zawężenie przejścia do sekcji przejścia stworzonej pomiędzy ramionami/skrzydłami urządzenia.

Co to jest bramka uchylna i bramka obrotowa ?

Bramka uchylna to bramka, która jest wyposażona w ramię lub ramiona uchylane i w zależności od jej wersji (bramka automatyczna/mechaniczna) bramka za pomocą wbudowanego mechanizmu uchyla ramię elektromechanicznie (silnik elektryczny odpowiada za uchylanie ramienia i jego powrót do pozycji wyjściowej) lub ramię jest uchylane mechanicznie przez osobę przechodzącą i powrót ramienia do pozycji wyjściowej odbywa się za pomocą mechanizmu sprężynowego lub pneumatycznego.

Bramka obrotowa to bramka, która jest wyposażona w mechanizm obrotowy z rotorem wyposażonym w 2-4 skrzydeł lub ramion. Bramka za pomocą wbudowanego mechanizmu wykonuje lub wspomaga ruch obrotowy rotora, który tworzy ruchomą sekcję przejścia pomiędzy ramionami lub skrzydłami w celu umożliwienia przejścia osobowego dla pojedynczej osoby  w wybranym kierunku.

Czym różnią się od siebie modele bramek BA3/GA3/MA3 ?

Serie bramek BA3/GA3/MA3 są bramkami wysokimi zwanymi także kołowrotami wysokimi. Główną różnicą pomiędzy tymi seriami jest rodzaj mechanizmu sterującego oraz zmiany konstrukcji.

Bramki serii BA3 posiadają mechanizm i ukłąd elektroniczny oraz są wyposażone w elektromechaniczne wspomaganie ruchu rotora wyposażony m.in w silnik elektryczny  i służą do wspomagania kontroli ruchu osobowego w połączeniu z zewnętrznymi systemami kontroli dostępu.

Bramki serii GA posiadają mechanizm i układ elektroniczny oraz są wyposażone w mechaniczne wspomaganie ruchu rotora (mechanizm sprężynowy) oraz posiadają drobne zmiany konstrukcyjne w stosunku do bramek serii BA3 i służą do wspomagania kontroli ruchu osobowego w połączeniu z zewnętrznymi systemami kontroli dostępu.

Bramki serii MA3 posiadają mechanizm (bez ukłądu elektronicznego) oraz są wyposażone w mechanizm z mechanicznym wspomaganiem ruchu rotora  i funkcją ich jest ukierunkowywanie ruchu osobowego w jednym wybranym kierunku.

Czym różnią się od siebie modele bramek BR2/GA2 ?

Serie bramek BR2/GA2 są bramkami niskimi zwanymi także kołowrotami niskimi lub turnikatami. Główną różnicą pomiędzy tymi seriami jest rodzaj mechanizmu sterującego oraz zmiany konstrukcji.

Bramki serii BR2 posiadają mechanizm  BR2 i ukłąd elektroniczny oraz są wyposażone w elektromechaniczne wspomaganie ruchu rotora wyposażone m.in w silnik elektryczny  i służą do wspomagania kontroli ruchu osobowego w połączeniu z zewnętrznymi systemami kontroli dostępu.

Bramki serii GA2 posiadają mechanizm GA2 i układ elektroniczny oraz są wyposażone w mechaniczne wspomaganie ruchu rotora (mechanizm sprężynowy) oraz posiadają drobne zmiany konstrukcyjne w stosunku do bramek serii BR2 i służą do wspomagania kontroli ruchu osobowego w połączeniu z zewnętrznymi systemami kontroli dostępu.

Czym różnią się od siebie bramki SG i GT

Serie bramek SG i GT są urządzeniami, które wyposażone są w skrzydła uchylne oraz system detekcji ruchu osób w sekcji przejścia i służą do wspomagania kontroli ruchu osobowego w budynkach w połączeniu z zewnętrznymi systemami kontroli dostępu.

Bramki serii SG posiadają skrzydła uchylne (skrzydła wykonują obrót – uchylają się o około 90 stopni ) , urządzenia wyposażone są w układy elektromechaniczne wspomagające płynny ruch skrzydeł. Posiadają węższą obudowę w stosunku do bramek GT.

Bramki serii GT posiadają skrzydła uchylne (skrzydło uchyla się do wewnątrz obudowy) , urządzenia wyposażone są w układy elektromechaniczne wspomagające płynny ruch skrzydeł. Urządzenia serii GT umożliwiają wyższy poziom ścisłej kontroli ruchu osobowego w stosunku do bramek SG.

OZNACZENIA URZĄDZEŃ – BRAMEK OBROTOWYCH, UCHYLNYCH, KOŁOWROTÓW

Jak oznaczane są urządzenia (przykład) ?

Oznaczenia – Przykład bramki wysokiej (kołowrotu) :
• BA3-1-3 NNN – seria BA3, liczba sekcji przejścia – 1, liczba skrzydeł rotora (sekcji ramion) – 3, rodzaj wykończenia: rotor nierdzewny,

konstrukcja nierdzewna, dach nierdzewny.

Rodzaje dostępnych wykończeń:

• N – nierdzewny
• M – malowany proszkowo
• O – ocynk

• D (duplex) – ocynkowane i malowane proszkowo
Modele i rodzaje wykończenia podane są w karcie katalogowej produktu.

UWAGA: Standardowy rodzaj wykończenia to stal nierdzewna AISI 304 (INOX).

Jaka jest ogólna zasada działania bramek obrotowych tzw kołowrotów wysokich BA3, GA3 ?

Bramki są wyposażone w mechanizm sterowany elektronicznym układem procesorowym. Układ procesorowy po otrzymaniu sygnału z urządzenia zewnętrznego (np. czytnik kart, przełącznik/przycisk w formie sygnału 0V tzw. zwarcia (zalecany max 1 sek.)) oraz weryfikacji pozycji ramion przejmuje kontrolę nad blokowaniem i odblokowywaniem ruchu ramion. System pomiarowy pozycji rotora umożliwia płynną pracę i sprawne funkcjonowanie urządzenia. Elektroniczny układ procesorowy wysyła sygnał zwrotny informujący o dokonaniu obrotu rotora bramki dla pojedynczego przejścia. Mechanizm urządzenia wyposażony jest w układ kontroli ruchu osobowego dla obu kierunków ruchu tzn. do urządzenia mogą być podłączone sterowniki dla każdego kierunku przejścia osobno. Urządzenie jest także wyposażone w mechanizm blokady ruchu rotora w przeciwnym do wybranego przez sterownik kierunku ruchu oraz wspomaganie ruchu rotora (BA3 – silnik elektryczny, GA3- układ mechaniczny (amortyzator) wspomagania). Piktogramy diodowe wyświetlają stan zablokowania lub odblokowania mechanizmu rotora (zielona strzałka-mechanizm odblokowany i czerwony krzyżyk-mechanizm zablokowany.

Bramki BA3-2-R, BA3-1-I oraz BA3-2-I wyposażone są w ramiona, które powracają i blokują się w pozycji wyjściowej po określonym czasie.

Mechanizmy MA3 nie są sterowane elektronicznie i posiadają układ mechaniczny, który umożliwia obrót rotora tylko w jednym wybranym kierunku. Mechanizmy MA3 są używane głównie w celu organizacji wyjścia z obiektów lub stref kontrolowanych.

Jaka jest ogólna zasada działania bramek obrotowych tzw. kołowrotów niskich BR2, GA2 ?

Bramki są wyposażone w mechanizm sterowany elektronicznym układem procesorowym. Układ procesorowy po otrzymaniu sygnału z urządzenia zewnętrznego (np. czytnik kart, przełącznik/przycisk w formie sygnału 0V tzw. zwarcia (zalecany max 1 sek.)) oraz weryfikacji pozycji ramion przejmuje kontrolę nad blokowaniem i odblokowywaniem ruchu ramion. System pomiarowy pozycji rotora umożliwia płynną pracę i sprawne funkcjonowanie urządzenia. Elektroniczny układ procesorowy wysyła sygnał zwrotny informujący o dokonaniu obrotu rotora bramki dla pojedynczego przejścia. Mechanizm urządzenia wyposażony jest w układ kontroli ruchu osobowego dla obu kierunków ruchu tzn. do urządzenia mogą być podłączone sterowniki dla każdego kierunku przejścia osobno. Urządzenie jest także wyposażone w mechanizm blokady ruchu rotora w przeciwnym do wybranego przez sterownik kierunku ruchu oraz wspomaganie ruchu rotora (BR2 – silnik elektryczny, GA2- układ mechaniczny (amortyzator) wspomagania). Piktogramy diodowe wyświetlają stan zablokowania lub odblokowania mechanizmu rotora (zielona strzałka-mechanizm odblokowany i czerwony krzyżyk-mechanizm zablokowany.

 

Co to jest bramka uchylna i bramka obrotowa ?

Bramka uchylna to bramka, która jest wyposażona w ramię lub ramiona uchylane i w zależności od jej wersji (bramka automatyczna/mechaniczna) bramka za pomocą wbudowanego mechanizmu uchyla ramię elektromechanicznie (silnik elektryczny odpowiada za uchylanie ramienia i jego powrót do pozycji wyjściowej) lub ramię jest uchylane mechanicznie przez osobę przechodzącą i powrót ramienia do pozycji wyjściowej odbywa się za pomocą mechanizmu sprężynowego lub pneumatycznego.

Bramka obrotowa to bramka, która jest wyposażona w mechanizm obrotowy z rotorem wyposażonym w 2-4 skrzydeł lub ramion. Bramka za pomocą wbudowanego mechanizmu wykonuje lub wspomaga ruch obrotowy rotora, który tworzy ruchomą sekcję przejścia pomiędzy ramionami lub skrzydłami w celu umożliwienia przejścia osobowego dla pojedynczej osoby  w wybranym kierunku.

Czym różnią się od siebie modele bramek BA3/GA3/MA3 ?

Serie bramek BA3/GA3/MA3 są bramkami wysokimi zwanymi także kołowrotami wysokimi. Główną różnicą pomiędzy tymi seriami jest rodzaj mechanizmu sterującego oraz zmiany konstrukcji.

Bramki serii BA3 posiadają mechanizm i układ elektroniczny oraz są wyposażone w elektromechaniczne wspomaganie ruchu rotora wyposażony m.in w silnik elektryczny  i służą do wspomagania kontroli ruchu osobowego w połączeniu z zewnętrznymi systemami kontroli dostępu.

Bramki serii GA posiadają mechanizm i układ elektroniczny oraz są wyposażone w mechaniczne wspomaganie ruchu rotora (mechanizm sprężynowy) oraz posiadają drobne zmiany konstrukcyjne w stosunku do bramek serii BA3 i służą do wspomagania kontroli ruchu osobowego w połączeniu z zewnętrznymi systemami kontroli dostępu.

Bramki serii MA3 posiadają mechanizm (bez układu elektronicznego) oraz są wyposażone w mechanizm z mechanicznym wspomaganiem ruchu rotora  i funkcją ich jest ukierunkowywanie ruchu osobowego w jednym wybranym kierunku.

Czym różnią się od siebie modele bramek BR2/GA2 ?

Serie bramek BR2/GA2 są bramkami niskimi zwanymi także kołowrotami niskimi lub turnikatami. Główną różnicą pomiędzy tymi seriami jest rodzaj mechanizmu sterującego oraz zmiany konstrukcji.

Bramki serii BR2 posiadają mechanizm  BR2 i ukłąd elektroniczny oraz są wyposażone w elektromechaniczne wspomaganie ruchu rotora wyposażone m.in w silnik elektryczny  i służą do wspomagania kontroli ruchu osobowego w połączeniu z zewnętrznymi systemami kontroli dostępu.

Bramki serii GA2 posiadają mechanizm GA2 i układ elektroniczny oraz są wyposażone w mechaniczne wspomaganie ruchu rotora (mechanizm sprężynowy) oraz posiadają drobne zmiany konstrukcyjne w stosunku do bramek serii BR2 i służą do wspomagania kontroli ruchu osobowego w połączeniu z zewnętrznymi systemami kontroli dostępu.

Czym różnią się od siebie bramki SG i GT

Serie bramek SG i GT są urządzeniami, które wyposażone są w skrzydła uchylne oraz system detekcji ruchu osób w sekcji przejścia i służą do wspomagania kontroli ruchu osobowego w budynkach w połączeniu z zewnętrznymi systemami kontroli dostępu.

Bramki serii SG posiadają skrzydła uchylne (skrzydła wykonują obrót – uchylają się o około 90 stopni ) , urządzenia wyposażone są w układy elektromechaniczne wspomagające płynny ruch skrzydeł. Posiadają węższą obudowę w stosunku do bramek GT.

Bramki serii GT posiadają skrzydła uchylne (skrzydło uchyla się do wewnątrz obudowy) , urządzenia wyposażone są w układy elektromechaniczne wspomagające płynny ruch skrzydeł. Urządzenia serii GT umożliwiają wyższy poziom ścisłej kontroli ruchu osobowego w stosunku do bramek SG.

Skip to content